Menstruace

menstrusace
Pokud máme pocit, že bychom měly být stejně výkonné, schopné a fyzicky silné jako muži..., tak náš pocit úplně neodpovídá realitě. Protože my jako ženy, nemůžeme být nikdy stejně lineárně výkonné jako muži.
Není pro nás přirozené každý den plnit veškeré povinnosti ohledně práce, domácnosti, dětí, našeho muže, ještě se zvládat "udržovat" myslet na sebe a být stále usměvavé a v pohodě - celé dny 7 dní v týdnu.
Proč?
Protože jsme cyklické. Jsme doslova 4x za měsíc jiné. Jinak silné, jinak křehké. Jinak výkonné a jinak kreativní.
Míra naší energie nezávisí jen na kvalitním spánku, jídle a "únavě" jako takové. Naše energie se řídí i podle toho, co se děje v našem těle - jednotlivé menstruační fáze, které nás doprovází velkou část našich životů.

1) předovulační DYNAMICKÁ fáze - jsem plná energie - dynamická a akční, uvažuji racionálně, jsem skoro jako muž
(Potřeby: Pohyb, práce, akce, ryhlost, efektivita)
2) ovulační EXPRESIVNÍI fáze - jsem plná lásky, jsem ženská, empatická, naslouchající, pečující o sebe i druhé
(Potřeby: Být mezi lidmi, komunikovat, pečovat, být sexy, užívat si sex, užívat si život)
3) předmesntruační KREATIVNÍ fáze - jsem plná nápadů, kreativní. Vím a vidím, co je špatně, mám skvělou intuici
(Potřeby: Uklízet, dokončovat, být tvůrčí, více odpočívat, cítit, že jsme milované i když jsme zrovna protivné)
(Rady pro muže: Nic si neberte osobně, nic neřešte a uvědomte si, že je to jen fáze, která přejde, děkujeme za Vás)
4) menstruační REFLEKTIVNÍ fáze - jsem plná klidu, odpočívám, pouštím, co mi neslouží
(Potřeby: Odpočívat, odpočívat a odpočívat - čerpat energii na celý další měsíc, jinak budeme unavené a protivné)
Více informaci: www.cyklickazena.cz

Ohledně tohoto tématu hezky povídá: Dana-Sofie Šlancarová, díky které jsem sepsala právě výtažek výše. Její přání je, aby se tyhle informace dostaly ke všem ženám na celém světě a změnily život jim, i mužům, kteří nám díky tomu mohou více porozumět! A tak sdílím a posílám dál, protože já sama jsem za tyto informace vděčná.
Paní Dana na online flow summitu 2020 (flowsummitcesko.com), který se uskutečnil 5 dní během listopadu poskytla ke stažení 2 tabulky s radami pro ženy i muže ohledně menstruačních fází. Děkujeme moc a opět posílám dále.
- Tabulka pro muže Flow_faze_pro_muze
- Tabulka pro ženy FLOW_graf_fazi_zeny

Doporučuji přečíst knihu: Cyklická žena od Mirandy Gray.


Naše tělo totiž prochází hormonálními změnami každý den. A je to úžasný dar a nástroj, když se jej naučíme "používat" a fungovat s ním v souladu. Já sama se snažím, učím, pozoruji, zkoumám... a je to opravdu úžasný proces.

Pokud jsme zdravé dospívající ženy, tak jistě každý
měsíc menstruujeme. Je to přirozená součást života, která dává i možnost započít nový život a přivést tak na svět další bytost, duši.

Pokud jsme svou menstruaci ztratila, vždy si ji můžeme přivolat zpět. Jde o to najít důvod a příčinu toho proč odešla. Byly jsme na ni zlé? Nechtěly ji? Nebo jsme snad své tělo fyzicky přepínaly a tak se vytratila? Nebo jsme možná své tělo ochuzovaly o živiny a minerály nedostatkem jídla... Vím, že to zní zvláštně, ale ano, tyto samozřejmé věci mají vliv na fungování našich organismů víc, než si vůbec myslíme.

Já vždy brala menstruaci jako něco otravného, omezujícího. Něco, co prostě nechci. Pokaždé, když má menstruace přišla, odmítala jsem ji a těšila se, až bude zase pryč. Trpívala jsem neskutečnýma křečma v podbřišku, pocity na omdlení i zvracení,
až to jednou vyústilo i k injekcím proti bolestem, protože se to nedalo vydržet.

Doktorka mi tehdy předepsala antikoncepci a já poslušně zobala prášky už ve 14 letech i přesto, že můj první pohlavní styk přišel o pár let později. I z těchto důvodů byla menstruace v naší rodině po generace brána jako něco negativního.

DĚKUJI za to, že nade mnou nezanevřela a do dnešního dne mě neopustila. Antikoncepci již několik let neberu. Trvalo dlouho, než jsem si uvědomila, že MŮJ TÝDEN je opravdu můj a že si mohu dovolit svou menstruaci přivítat s láskou, dopřát jí i sobě ten týden větší odpočinek, zpomalit ~ BÝT více ŽENOU. Vždy si s ní povídám, hladím si bříško, děkuji ji za to, že je mou součástí, při práci se snažím nestresovat. Dopřávám ji zdravá jídla, (nejen) RAW stravu, po které se obě - já i má menstruace Sofí - cítíme skvěle a žije se nám SPOLU lépe.
Čím dál více lépe... Ale stále je na čem pracovat...


hygienickepotrebyNavíc můžeme pracovat nejen na zlepšení vztahu s naší menstruací, ale i na zlepšení stavu ohledně životního prostředí.

Každý menstruační cyklus my ženy vyprodukujeme spousty a spousty odpadu. "(Ne)můžeme za to." Jak jsme již řekly, menstruace je pro nás naprosto přirozená věc, která nám dává najevo, že je naše tělo zdravé a správně funguje. Ale i přesto ~ můžeme snížit množství odpadu,
který vzniká každý měsíc u každé z nás. Jak?
Pomocí "trvanlivých" hygienických potřeb
, které se dají po řádné sterilizaci používat znova a znova!

1) Klasické vložky lze nahradit látkovými vložkami, které se po každém použití dají vyprat.
2) Místo tampónu můžeme použít menstruační houbičku, která po namočení ve vodě změkne (v duháři mám dvě "k" pardon :D) a když se uprostřed převáže kouskem obvazu, snadno se zavádí i vytahuje.
3) Další vychytávkou je menstruační kalíšek, který je ze silikonu, vytváří mírný podtlak uvnitř pochvy a nepropouští krev. Delší dobu jsem si zvykala na klasický kalíšek, ale mě osobně více vyhovuje jeho ve spodu prohnutá verze.
4) Vložky lze nahradit také super menstruačními kalhotky. (Já používám značku SNUGGS a nemohu si je vynachválit.)
Pro (nejen) uvedené pomůcky doporučuji z vlastních zkušeností e-shopy: econea.cz, biooo.cz, maluna.cz
5) Pro tělo je samozřejmě nejpřirozenější vědomá menstruace, kdy za pomocí svalů vylučujeme menstrační krev přímo do toalety, což je potřeba trénovat. Taky to občas zkouším.

Možná Ti některá z alternativ nebude zprvu vyhovovat,
ale stojí za to, nevzdat se a párkrát ji vyzkoušet. (Zkus pohledat zkušenosti na internetu.) Pokud se ani po delší době "nesžijete", nezoufej... Variant je více, jak vidíš... A víš, jak se to říká: #malazmenavelkyefekt

ZKUS pozorovat a zapisovat své jednotlivé fáze do kalendáře. Pokud nemáš DUHÁŘ nebo jiné místo, kam bys mohla psát, klidně si stáhni a vytiskni tento černobílý na A4. 
- MENSTRUACNI_KALENDAR.pdf

Může to vypadat třeba takto:

náhled


Děkuji, že jsme v tom SPOLU.

Čerpáno z uvedených zdrojů v textu a z vlastních zkušeností, které jsem sepsala do DUHÁŘE® 2021.

Postupně tu budu aktualizovat informace, které časem načerpám z dalších zdrojů a i od Vás všech,
když nás budete chtít obohatit o své poznatky a zkušenosti, protože to má smysl!
 :))
#začínámMILOVATbýtŽENOU #nikdyNeníPozdě